Advert
Advert
Advert

Dev ihalede en yüksek teklifi Turkcell verdi

Sabah saatlerinde başlayan 4,5G ihalesinde 1800 MHZ bandında en yüksek teklifi 430 milyon euro ile Turkcell verdi.

Dev ihalede en yüksek teklifi Turkcell verdi
Dev ihalede en yüksek teklifi Turkcell verdi Mustafa Yılmaz

Mobil iletişimi 3G’nin en az 10 katı hıza taşıması beklenen 4.5G’ye geçiş için ihale süreci başladı. Sabah saatlerinde 5 şirketin verdiği teklifler arasında en yüksek teklifi 1800 MHZ bandında Turkcell verdi. Turkcell bu band için 430 milyon euro teklif etti.

TEKLİFLER SUNULDU

İhale için teklif dosyaları, Turkcell, Avea, Vodafone ve Netgsm temsilcileri tarafından ihale komisyonuna teslim edildi.  BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, hazırlıklar hakkında İhale Komisyon Başkanı BTK Başkan Yardımcısı Deniz Yanık ve komisyon üyelerinden bilgi aldı.

2.3 MİLYAR EURO

800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz bandında 20 ayrı frekans paketinin asgari değer toplamı KDV hariç yaklaşık 2,3 milyar avro olacak.

İhale kapsamında öncelikle isteklilerin kapalı teklifleri açılacak ve açık teklif usulü ile devam edecek. Bu aşamada isteklilerden açık artırmalı olarak sözlü teklifleri istenecek.

EN YÜKSEK TEKLİFLER VERİLDİ

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan 4,5G Yetkilendirmesi İhalesi'nde,  1800 MHZ bandında en yüksek teklifi  430 milyon euro ile Turkcell verdi.  B1 paketi için en yüksek teklifi Avea, B2 paketi için Vodafone, B3 paketi için Turkcell verdi.

BTK'da gerçekleştirilen ihalede, 900 MHz frekansına yönelik teklifler değerlendirildi.

B1 paketinde tek teklif Avea tarafından verildi. Şirket, paket için 216 milyon 819 bin 184 avro teklifte bulundu. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Serhat Demir, söz alarak ihale komisyonuna hitaben, şartname gereği paket için teklif veremediklerini belirtti.

B2 paketi için Turkcell ve Vodafone teklif verdi. İki şirket paket için asgari bedel olan 39 milyon 940 bin 376 avro teklifte bulundu. Şirketler sözlü artırmaya katılmadılar. Bu nedenle şartname gereği şirketler arasında kura çekimi yapıldı. Kura sonucu B2 paketi için geçerli en yüksek teklif Vodefone'un oldu.

B3 paketi için Turkcell'in teklifi değerlendirmeye alındı. Turkcell paket için asgari tutar olan 39 milyon 940 bin 376 avro teklif etti.

Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir de ihale komisyonuna yönelik olarak şartname gereği B2 ve B3 paketleri için teklif veremediklerini dile getirdi.

Böylece B1, B2 ve B3 paketleri için ulaşılan toplam teklif 296 milyon 699 bin 936 avro oldu.

1 NİSAN'DAN İTİBAREN BAŞLAYACAK

Yetkilendirme süresi, 30 Nisan 2029'a kadar devam edecek. İhalenin ardından tahsis edilecek frekanslardan 1 Nisan 2016'dan itibaren yeni teknolojiyle hizmet sunumuna başlanabilecek.

İhale bedeli, peşin veya ilki peşin olmak ve geri kalan taksitler ilk ödemeyi takip eden 6'şar aylık dönemlerde ödenmek üzere 4 eşit taksitte yatırılabilecek.

Taksitlerin vadesinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde ödeme yapılmayan miktar ve süre için 6 aylık yüzde 1,31'in iki katı gecikme faizi uygulanacak. Ödemenin vade tarihinden en fazla 30 gün içinde belirtilen faiz oranıyla yapılmaması halinde yetkilendirme BTK tarafından iptal edilecek.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’u çıkarttığımız zaman Türkiye yüzde 35 fakirler
İstanbul’u çıkarttığımız zaman Türkiye yüzde 35 fakirler
Başakşehir AGD’den Çanakkale Mesajı
Başakşehir AGD’den Çanakkale Mesajı