Advert
Advert

Hoca Ahmed Yesevi Sultangazi’de Anılacak

Sultangazi Belediyesi , vefatının 850’nci yıldönümünde mutasavvıf, şair ve düşünce insanı Hoca Ahmed Yesevi’yi anıyor. UNESCO Türkiye temsilciliği ile Ahmet Yesevi Üniversitesi işbirliğinde düzenlenecek anma programına Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş katılacak.

Hoca Ahmed Yesevi Sultangazi’de Anılacak

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilat (UNESCO) vefatının 850. Yıldönümünde  2016 yılını Hoca Ahmed Yesevi yılı ilan etti. Bu kapsamda Sultangazi Belediyesi, UNESCO Türkiye Temsilciliği ile Ahmet Yesevi Üniversitesi işbirliğinde “Hoca Ahmed Yesevi 850. Ölüm Yıldönümü Anma Programı” düzenliyor.

Hoca Ahmed Yesevi Kültür Merkezi’nde düzenlenecek programa Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkan Vekili Büyükelçi Gürcan Türkoğlu ile Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ile davetliler katılacak. 

Hoca Ahmed Yesevi’nin sözlerinden oluşan  serginin yer alacağı programda ayrıca XII. Yüzyılda yaşayan İslam alimi, mutasavvıf ve şairin hayatının anlatıldığı belgesel gösterimi sunulacak.

Programda ayrıca Piyanist Tuluyhan Uğurlu, Hoca Ahmed Yesevi için özel olarak bestelediği  “Horasan’dan Anadolu’ya Sevgi Yansımaları: Anadolu Erenleri” isimli çalışmasının da yer aldığı bir konser  verecek.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Saadetli Hanımlardan Çanakkale Konulu Panel
Saadetli Hanımlardan Çanakkale Konulu Panel
Cumhurbaşkanı Gaziosmanpaşa da 530 milyon TL’lik 27 Eserin Açılışını Yaptı
Cumhurbaşkanı Gaziosmanpaşa da 530 milyon TL’lik 27 Eserin Açılışını Yaptı