Advert
Advert

Hapşırık kesinlikle engellenmemelidir

Hapşırık, solunum yolunu uyaran bazı etkenlere(biber, toz, virus, soğuk hava, parfüm) vücudun refleks göstermesi ile akciğerlerdeki havanın hızlı bir şekilde dışarı atılmasıdır. Bu esnada solunum yolundaki yabancı maddeler dışarı atılır. Hapşırmak, sağlığımız için gerekli bir reflekstir. Genelde hapşırma öncesi birkaç kez göz kırma olur. Hapşırma refleksini elmacık kemiği üzerinde bulunan nervus maxillaris siniri başlatır. Genelde güneşli havalarda hapşırık daha sıktır.

Hapşırık kesinlikle engellenmemelidir

Hapşırığı Tutmak

Hapşırık kesinlikle engellenmemelidir. Hapşırığı tutmak beyin ve burun damarlarındaki basıncı artırır. Hapşırık engellenirse bayılma, damarlarda hasar, beyin kanaması ve kalp krizi gelişebilir. Hapşırma vücudun kendini koruma mekanizmalarından biridir. Burun tıkandığında, aşırı kötü kokular alındığında, parfüm gibi alerjen maddeler koklandığında, solunan hava tozlu olduğunda hapşırma refleksi gerçekleşir. Vücut, solunan havadaki zararlı partikülleri uzaklaştırmak ve solunum yolunu açmak için hapşırarak tepki verir. Soğuk algınlığı, grip gibi burnu hassaslaştıran solunum yolu hastalıkları da hapşırmaya neden olur.

Hapşırığın Faydaları

Sağlıklı bir kalp ve akciğer için hapşırmak önemlidir. Solunum yollarımızın en iyi savunma mekanizması da yine hapşırıkdır. Akciğerlerimizde normal yollardan atılamayan ölü hava, hapşırıkla dışarı atılabilir. Ayrıca hapşırık esnasında sinüs kanallarımız, burun deliklerimiz açılır, beyin, akciğer ve kalp damarlarımız genişler.

Hapşırık nasıl geçer?

Art arda ve sık hapşıran kişilerde alerjik rinit, alerjik sinüzit olma ihtimali yüksektir. Alerjinin diğer belirtileri ise burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, inatçı öksürük ve geniz doğru  akıntısıdır. Alerjik hastalıklar için bir hekime başvurmak gerekir. Bazı kişilerde ise genetik olduğu düşünülen sebeplerden dolayı üst üste hapşırma söz konusudur. Üst üste hapşırmanın bir zararı yoktur. Kişi rahatsız oluyorsa bulunduğu ortamı havalandırarak alerjenlerin uzaklaştırması faydalı olur. Havanın pis olması hapşırmayı tetikleyen en önemli nedendir. Burnu temizlemek sık sık hapşıran kişilerde en etkili yöntemlerden biridir.

Nasıl Hapşırmak Gerekiyor?

Hapşırırken sağlığımızı korumamız ve görgü kurallarına dikkat etmemiz gerekir. Sağlığımızı korumak için  içimizden geldiği gibi havayı dışarıya bırakmalıyız. Fark etmesek bile hapşırırken tükürük ve mukozadan binlerce partikül ağzımızdan dışarıya çıkar. Bu yüzden havanın çıkışını engellememek kaydıyla ağzımızın önüne bir peçete tutmamız gerekir. Fakat hapşırık insanı bazen aniden yakalar ve peçeteye ulaşmak mümkün olmaz. Bu durumda ise kol dirseğini 90 derece kırıp tam dirsek eklemine doğru eğilerek partiküllerin çevreye yayılmasını ve insanları rahatsız etmesini önleyebiliriz.

Hamilelikte Hapşırmak Zararlı Mı?

Hamilelik döneminde hormonların tetiklemesiyle burundaki mukoza salgısı artar. Burnun salgıları da sık sık hapşırmaya neden olabilir. Sağlıklı bir hamilelikte hapşırmanın bebeğe zararı olmaz. Ancak doğum sancıları başlamış bir anne adayında hapşırık doğumun hızlanmasına neden olabilir.

Hapşırık Nasıl Önlenir?

Bir toplantıda ya da konuşma yaparken kişiler hapşırmak istemez. Hapşırığı durduracak kesin bir yol yoktur. Ancak hapşırma üzerine olan konsantrasyonun dağıtılması ve burnun orta kıkırdağının acı verecek şekilde sıkılması hapşırma refleksini durdurabilir.

Çok yaşa!

Hapşırdığımız anda kalbimiz milisaniyelerle durur ve tekrar çalışır. İşte bu yüzden hapşıran kişiye "Çok yaşa!" denir.

Not:Pervane gibi, pervane gibi; aşk ateşiyle yandı bu gönlüm...

Soru:Hapşırığın saatteki hızı maximum 161 km'dir. Buna göre 30 dk  karşılıklı yemek yiyen iki kişiden biri grip olsa ve bu kişi yemek yediği gözlüksüz arkadaşının yüzüne bilmeyerek bir kez hapşırsa, hapşırık kişinin gözüne gelse, hapşırığın karşıdaki kişinin gözünün içine girme ihtimali yüzde kaçtır? Cevap bir sonraki yazıda...

Uzm.Dr.Ali Aydın

İstanbul Tıp Fakültesi / Çocuk Nöroloji Bilin Dal

 

Hapşırığı Tutmak Hapşırığın Faydaları Hapşırık nasıl geçer Nasıl Hapşırmak Gerekiyor Hamilelikte Hapşırmak Zararlı Mı Hapşırık Nasıl Önlenir Uzm.Dr.Ali Aydın
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Saadetli Hanımlardan Çanakkale Konulu Panel
Saadetli Hanımlardan Çanakkale Konulu Panel
Cumhurbaşkanı Gaziosmanpaşa da 530 milyon TL’lik 27 Eserin Açılışını Yaptı
Cumhurbaşkanı Gaziosmanpaşa da 530 milyon TL’lik 27 Eserin Açılışını Yaptı