Advert
Advert
Advert

Öğretmen Mesleğini Görevli Gibi Değil Gönüllü Olarak Yapar

Milli Eğitim Bakanlığı Hizmetiçi Eğitim Yönetmeliği, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün onayı ile 2016 yılı Mahalli Hizmetiçi Eğitim Planı Gereği Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Öğretmen Yetiştirme Bölümü tarafından Ressam Şevket İlkokulu konferans salonunda düzenlenen beş günlük Değerler Eğitimi Kursu sona erdi.

Öğretmen Mesleğini Görevli Gibi Değil Gönüllü Olarak Yapar

Farklı branşlardan öğretmenlere değerleri, değerler eğitiminin önemi hakkında bilgiler vermeye çalışan, öğretmenlere öncelikle neden öğretmen olmayı tercih ettikleri üzerinde durmalarını, öğretmenlerin seminerler konusunda genel olarak isteksiz davrandıklarını belirten eğitimci ve yazar Mahmut Balcı değerler eğitimi kursunun amacı ve kapsamı hakkında şunları söyledi:

‘Bu kursa katılan her kursiyer öğretmen değer kavramı hakkında daha detaylı şekilde bilgi sahibi olur.Öğretmenlerle paylaşacağımız değerler listesinde yer alan temel değerleri yakından tanır. Öğretmen hem kendisi hem de öğrencilerinin değerlere karşı duyarlı olmak gerektiğini bilir.

Değerler listesinde yer alan değerlerin hangi alanlarda önem taşıdığının bilinmesi hem akademik hem de pedagojik bir durumdur. Her öğretmenin bu bilgilerden haberdar olması gerekir. 

Muhatımız olan öğretmen, öğrenci, veli ve vatandaş ile daha iyi iletişim kurmak için bu seminerlerde çevremizde, okulda, evde, mahallede, şehrimizde, bölgemizde ve dünyada değerlerden uzaklaşmanın beraberinde getirdiği sonuçları ele almalıyız. Bilginin ve insani olan değerlerin öğrenilmesinde ve taşıyıcılığında önemli rolü olan kişilerin başında öğretmenler gelmektedir. Öğretmenlerin genç nesillere, velilere ve yetişkinlere değerlerin bilinmesi konusunda rehberlik yapması gerekir. Değerler Eğitimi Kursunu alan her öğretmenden temel değerler noktasında vicdani, mesleki ve sosyal duyarlılığının artması; birlikte yaşama, sosyal barış, etik değerlere bağlı bir toplum düzenine kavuşmasında daha aktif bir rol sahibi olması beklenir.

Hayat ve meslek daha çok anlamlı kılınmalı. Toplumun öncüsü olan öğretmenlerin hem bireysel hem toplumsal hem de her ortamda değerlerin aktarılması konusunda daha fazla rehberlik yapmaları sağlanmış olacaktır. Belki birçok öğretmen ilk başlarda öğretmenliği iş garantisi olan bir meslek olarak tercih etti. Ancak öğretmenliğe böyle başlamış olsak dahi bir süre sonra ruhen, bedenen kendimizi peygamberlik mesleği olarak tarif edilen bu mesleği sevmeye ve içten yapmaya hazırlamamız gerekir.

Bunun için ön yargılarımızdan kurtulmamız, fakültedeki bilgilerle yetinmeden kendimizi güncellememiz gerekir. Değer sahibi olan bir öğretmen bu mesleği bir maişet kapısı olarak değil bir ideal yolu olarak yapmaya başlar. Değerleri olan bir öğretmen mesleğini görevli gibi değil gönüllü olarak yapar.

Gönlünü, bedenini bu işin emrine girmeye razı eder. Bu kursa katılan öğretmenlerin de öncelikle kendi okullarında aynı bilgilendirmeleri ve rehberliği yapması gerekir. İnanıyorum ki bu seminerin sonunda ‘iyi ki bu seminere geldim’ diyeceğinizden kuşkum yok. Çünkü daha önceki seminerlerimin başında ve sonunda yaptığım anketlerde hep bu sonuç çıktı. Seminere isteksiz gelenler de memnun ayrıldılar.’

Mahmut Balcı değerler eğitimi kursunun yöntemi ve sonuçları hakkında ise şunları söyledi:

‘Kursta filmler, videolar, anketler, soru-cevap, vakıaların yorumlanması, etkinlikler, metin çözümleme gibi yöntemlerle biz anlattık, okuma parçalarını birlikte yorumladık, tartıştık.

En sonunda ise yaptığımız anketle öğretmenlerimiz bize not verdiler. En güzel sonuç şu oldu: seminere gelmeden önce ağırlıkla ‘nereden çıktı bu seminer’ diyen öğretmenlerimizin sunumdan sonra ‘bundan sonra ben de daha çok değerler gönüllüsü olacağım, değerler konusuna daha çok vakit ayıracağım, iyi ki gelmişim. Bu seminer tüm öğretmenlere verilmeli.’ diyenlerin oranın yüksek olduğunu gördüm. Özet olarak söylemek gerekirse değer sahibi olan bir öğretmen barış ve kardeşlik gibi bir değerin yaşatılması için çaba gösterir. İyiliği hep başkaları mı yapsın demez. 

Emin olmaya değer veren öğretmen hem hayra çağırır hem de hayrı işler. Sosyal sorumluluk duygusuyla harekete eder. İdeal bir toplumun sağlıklı, nitelikli bireylerden geçtiğine inanır, değer merkezli düşünür. Değer sahibi bir eğitimci mesleğini yaparken azar işitmeyi meslekten soğumak olarak görmez.

Tıpkı Hz. Muhammedin Taif yolculuğunda kendisine çeşitli hakaretlerde bulunan kimseler için: ‘bunlar bilmiyorlar, bilselerdi böyle yapmazlardı’ diyerek sabırla ve inatla değerleri güzel bir dil ve hal ile aktarmaya devam eder. Değer sahibi olan bir eğitimci bir köşeye çekilmez. Gerektiğinde maddi ve manevi bedel öder. İşini titizlikle yapmayı önemser. Değer sahibi olan bir eğitimci hayata anlamlı bir gözle bakmayı, emek, edep, erdem, haya sahibi olmayı, katılımcı ve fedakâr olmayı, düşünmeyi, hikmetin ve iyiliğin takipçisi olmayı, bir şeyi ne kadar hak edip etmediğinin hesabını yapmayı önemser.

Değer sahibi olan bir eğitimci sosyal sorumluluk sahibidir. Anlamaya, anlatmaya, yaşamaya, yaşatmaya, bildiklerinin gereğini yapmaya, arınmaya, yanlışın küçüğünü de büyüğünü de önemser. Bireyselleşmenin, dünyevileşmenin, yalnızlaşmanın yanlışlığını bilir ve sosyal olmaya çalışır. Farklı düşüncelere karşı saygıyı, bilginin önemini ve değerini bilir, söz ile eylem birlikteliğine, iyilik elçisi olmaya dikkat eder. Kadim insani değerlere bağlı bir kariyerin önemini ve kalıcılığını ilke edinir.

 Evrensel bakar ve insanlığın sorunlarını önemser. İnsanlığın kanayan vicdanı onun vicdanıdır. Farkındadır ve iletişim halinde olduğu herkese de farkındalığı öğretir. Farklılıkları bir zenginlik olarak görür. Hem kendisi için hem de insanlık için bir şey yapmaya ve gerektiğinde sevdiklerini de bu uğurda feda eder.’

Öğretmenlerin de katılımda bulunduğu kursun sonunda öğretmenler toplu fotoğraf çektirerek vedalaştılar. Mahmut Balcı ev sahipliği için Ressam Şevket İlkokulu idarecilerine, görüşleriyle katkıda bulunan, aynı semineri kendi okullarında vermesi için iletişim bilgilerini alan öğretmenlere teşekkür etti.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Hizmetiçi Eğitim Öğretmen Yetiştirme Kurs
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş Tedavisi Aksatılmamalı !
Diş Tedavisi Aksatılmamalı !
15 Temmuz Şehitleri Kabir Başında Anıldı !
15 Temmuz Şehitleri Kabir Başında Anıldı !