Advert
Advert

Dünya Yetimleri Barış Güvercinlerini Sultangazi’de Uçurdu

Sultangazi Belediyesi, “2. Uluslararası Yetim Buluşması” etkinliği başladı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Türkiye, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kırgızistan, Tanzanya, Azerbaycan, Endonezya, Tunus, Suriye ve Doğu Türkistan’dan gelen 255 yetim çocuk barış güvercinlerini uçurdu. Programda konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, “Barış güvercinleriyle dünyada savaşlar olmasın; babalar ölmesin; çocuklar yetim kalmasın; ‘Bu dünya hepimize yeter’ mesajı veriyoruz” diye konuştu.

Dünya Yetimleri Barış Güvercinlerini Sultangazi’de Uçurdu

Sultangazi Belediyesi, “2. Uluslararası Yetim Buluşması” programıyla dünya yetimlerini Sultangazi’de biraraya getirdi. İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) desteği ile düzenlenen etkinliğe Türkiye, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kırgızistan, Tanzanya, Azerbaycan, Endonezya, Tunus, Suriye ve Doğu Türkistan’dan gelen 255 yetim çocuk katılıyor.

Sultangazi Belediye Hizmet Binası önünde düzenlenen programa Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Sultangazi Kaymakamı Ali Uslanmaz, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, AK Parti İlçe Başkanı Suzan Dağlar Civan, İnsani Yardım Vakfı (İHH) Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, İlçe Sağlık Müdürü Emrah Eray, İlçe Müftüsü Yusuf Sarıkaya, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

“BU DÜNYA HEPİMİZİN”

Programda konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, dünyanın birçok ülkesinden gelen çocukları ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. 23 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yetim çocuklarla paylaşmak istediklerini vurgulayan Başkan Altunay, “Çocuk bayramımızı dünyanın değişik bölgelerindeki yetim çocuklarla paylaşmak istedik. Onlar birçok medeniyete evsahipliği yapan İstanbul’u tanıma fırsatı bulacaklar; Sultangazi’yi misafirperverliğiyle, 23 Nisan coşkusuyla hatırlayacaklar” dedi.Savaş ve işgaller nedeniyle yetim kalan çocukların pek çok tehlike ile karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Başkan Altunay, şunları söyledi:

“Uçuracağımız barış güvercinleriyle dünyaya bütün renklerimizle kardeş olduğumuzu göstereceğiz. Dünyada savaşlar olmasın; babalar ölmesin; çocuklar yetim kalmasın; ‘Bu dünya hepimize yeter’ diyeceğiz. ‘Yaradılanı severim Yaradan’dan ötürü” sözleriyle insan olmaya değer verdiğimizi göstermek ve dünya barışının sağlanması için çağrı yapıyoruz.”

Programda söz alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, dünya çocuklarıyla bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek etkinlikle dünya barışına katkı sağlandığını söyledi.

BARIŞ GÜVERCİNLERİ İLE DÜNYAYA MESAJ

Sultangazi’nin konuğu olan yetim çocuklar, protokol üyeleriyle birlikte barış güvercinlerini uçurarak; gökyüzüne balonlar bıraktı. Misafir çocuklar Başkan Altunay’a teşekkür ederek yöresel hediyeler sundu. Animasyon gösterilerinin yer aldığı etkinlikte çocuklar doyasıya eğlendi.

Konuk çocukların yerel halk oyunları gösterilerinin yer aldığı etkinlikten sonra, çocuklar İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerine götürüldü.

23 Nisan Cumartesi günü Sultangazi Şehir Ormanları’nda oluşturulan, “Yetim Ormanı”nda ağaç dikecek olan çocuklar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi kutlamalarına katılacak. Miniatürk’ü gezecek olan çocuklar daha sonra Boğaz Turu’na katılacak. Çocuklar, belediye tarafından yaptırılacak alışveriş sonrasında ise ülkelerine dönecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TEOG’a 5 kala her güne özel öneriler
TEOG’a 5 kala her güne özel öneriler
Medyaya Referandum Molası
Medyaya Referandum Molası