Advert
Advert
Advert

Endometrioziste Mecbur Kalmadıkça Ameliyat Tedavisine Başvurulmamalı

Üreme çağındaki kadınları etkileyen, halk arasında çikolata kisti hastalığı hastalığı-kisti olarak bilinen endometriozis, rahim iç duvarı (endometrium) dokusunun alt karın bölgesindeki (pelvis) organlara yerleşmesiyle oluşan kronik bir hastalıktır.

Endometrioziste Mecbur Kalmadıkça Ameliyat Tedavisine Başvurulmamalı
Advert

Tek şikayetin ağrı olduğu durumlarda ilaç tedavisinin tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Endometriozis&Adenomyozis Derneği Genel Sekreteri Doç.Dr.Taner Usta “İlaçların ağrıdaki başarı şansı %60-80 arasında değişir. Medikal tedavinin başarısız olduğu, ilaç tedavisini tolere edemeyen veya büyük yumurtalık-çikolata-kisti (4 cm ve üzeri) olan hastalarda ameliyat düşünülebilir.” Fakat kisti olup çocuk sahibi olmak isteyen hastalar söz konusu olunduğunda tedavi seçenekleri konusunda çok daha dikkatli davranılmasını ve tedavinin buna göre şekillendirilmesini söylüyor.

Endometriozis hastaları arasında en çok tanısı atlanan grup her ay şiddetli adet sancısı çeken genç kızlar (adölesanlar)

Endometriozisin yüzeysel, endometriotik (çikolata kisti) ve derin infiltran  olarak 3 ana patolojik tipi olduğuna değinen Usta;  özellikle her ay ağrı çeken genç kızların (adölesanlar) tanısı en çok  atlanan grup olduğunun altını çiziyor. Son yıllardaki gelişmelere paralel olarak endometriozis tedavisinde birçok seçeneğin mevcut olduğundan bahsediyor: “Klasik medikal tedaviler olarak; ağrı kesiciler, doğum kontrol hapları, progestinler (oral yolla; dienogest vs, intramüsküler yol; Medroksi Progesteron Asetat, intrauterin yol (Rahim İçi Araç/İlaçlı Spiral), GnRH agonistleri vardır.”

Endometriozis’e yönelik tedavi yöntemlerinde sadece kadın doğum hekimlerinin değil, diğer branşlarda çalışan hekimlere de görev düşüyor. Doç.Dr.Taner Usta, hayati tehlike oluşturmayan fakat tedavi edilince yaşam kalitesinde ciddi iyileşmeler sağlayan endometriozis semptomlarına tüm hekimlerin tam olarak hakim olmalarının, hastaları bilgilendirmelerinin ve ilgili merkezlere yönlendirmelerinin farkındalığın artmada kritik rol oynayacağını belirtiyor.

Endometriozis tanısı konan kadınların çoğu doğurgandır ve normal yollarla bebek sahibi olabilirler

Gerçekte endometriozisi olan çoğu kadın doğurgan ve normal şekilde bebek sahibi olabilir. Doç.Dr.Taner Usta şöyle devam ediyor: “Minimal veya hafif seviyede endometriozisli hastalarda yumurtlamayı artırıcı ve kolaylaştırıcı tedaviler ve aşılama ile doğurganlık arttırabilir. Orta ve ağır endometriosizi olan ve ameliyat tedavisiyle yanıt alamayan hastalarda ise tüp bebek yöntemi en etkilidir. ”

İnfertilitesi (kısırlık) olan kadınların sadece %30-50’sinde endometriozis tanısı vardır.

Uzun klinik tecrübeler ve deneysel araştırmalara rağmen endometriozis’in patogenezi ve yönetiminde hala pek çok belirsizlik olduğuna değinen Usta, infertilite ve endometriozis ile ilgili de doğru bilinen yanlışlara değiniyor:

Endometriozis’i olan tüm kadınlar infertilite problemi yaşamaz. Bu kadınların %30-50’inde endometriozis tanısı vardır ve infertilite gelişiminde rol alan mekanizmalarında karmaşıklık görülür.

Minimal-hafif endometrozise sahip hastalardan belirgin pelvik anatomik bozukluğu veya tubal tıkanıklığa sahip olan orta-şiddetli endometriozisli hastalar haricinde, infertilitesi mekanizmaları tam olarak açıklanamamıştır.

Minimal-hafif endometriozisli hastalarda laparoskopik tedavi doğurganlık oranlarında anlamlı bir artışa yol açar. Belli bir süre geçtikten sonra laparoskopi ameliyatının ardından fertilite geri kazanılır. 

Orta-şiddetli endometriozis vakalarında ameliyat ile normal pelvik anatomi geri sağlandığında kısırlık nedeni ortadan kaldırabilir ve hastaların yardımlı üreme teknikleri ile gebe kalma oranları artar.

Özellikle şiddetli endometrioziste en önemli 2 faktör hastanın hayat kalitesi ve yumurtalık kapasitesidir. Hayat kalitesi için ameliyatı ön planda düşünürken, yumurtalık kapasitesi düşük olanlar ameliyat seçeneğini kısırlık tedavisi sonrasına ertelemeyi tercih ederler.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yurt dışına açılan Türk firmaları ihracatı yüzde 18.5 artırdı
Yurt dışına açılan Türk firmaları ihracatı yüzde 18.5 artırdı
Nejdet Vergili Kişisel Resim Sergisi Türkiye'de
Nejdet Vergili Kişisel Resim Sergisi Türkiye'de