Katil İsrail, Cuma Namazı Çıkışında İş Başına Geçti !

İsrail polisi, cuma namazı çıkışı Mescid-i Aksa yakınlarında Filistinlilere müdahale etti.

Katil İsrail, Cuma Namazı Çıkışında İş Başına Geçti !
Katil İsrail, Cuma Namazı Çıkışında İş Başına Geçti ! Admin

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Mescid-i Aksa'nın kapısında başlattığı metal arama dedektörü uygulamasından vazgeçmedi. İsrail'in, 50 yaş altı Müslümanların mescide girişine de yasak getirmesi sonrası gerilim tırmandı.

İsrail polisi, cuma namazı sonrası Mescid-i Aksa'ya çıkan yollarda Filistinlilere müdahale etti. Müdahale sonrası çok sayıda yaralı olduğu belirtiliyor. 

Mescid-i Aksa'nın kapısına metal arama dedektörü konulmasını protesto eden Filistinliler bugünü "Öfke Günü" ilan etti. Gazze ve Batı Şeria'da da İsrail'in kararını protesto etmek için gösteriler düzenleniyor. 

Filistinliler, İsrail'in Mescid-i Aksa kararını protesto etmek amacıyla camilerde değil sokaklarda cuma namazını kıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA DEVREYE GİRMİŞTİ
Mescid-i Aksa'nın girişine yerleştirilen metal dedektörlerin yarattığı krizi çözmek için birçok lider devreye girmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Perşembe günü önce Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la görüşmüş, ardından İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. 

Birleşmiş Milletler'in İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmelerinde görev yapan özel koordinatörü Nickolay Mladenov, taraflara itidal tavsiyesinde bulunmuş, Beyaz Saray ise çözüm çağrısı yapmıştı.

Ancak gece geç saatlerde güvenlik kabinesini toplayan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, metal dedektörlerin kalması kararını verdi. Yetkililer, dedektörlerin bölgeye silah sokulamaması için gerekli olduğunu söyledi.

Netanyahu'nun aşırı sağcı kabinesinden yapılan açıklamada, "Polis, güvenliği ve kamu düzenini korurken kutsal mekanlara serbest girişi sağlamak için istediği kararı almakla yetkilendirilmiştir." ifadeleri kullanıldı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kurban Kesimi ve Hijyen Kursu’nda Sertifikalar Verildi
Kurban Kesimi ve Hijyen Kursu’nda Sertifikalar Verildi
Anne Adaylarına Sağlıklı Bir Bayram İçin 6 Öneri !
Anne Adaylarına Sağlıklı Bir Bayram İçin 6 Öneri !