Advert
Advert
Advert

Arakan Platformu Kuruldu !

Kısa adı AYBİR olan İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği Başkanı Prof. Dr. Yusuf Balcı yaptığı yazılı açıklama ile Arakan Platformu kurulduğunu bildirdi.

Arakan Platformu Kuruldu !

Balcı yaptığı açıklamada “Myanmar, Arakan’da Rohingya Müslümanlarının on yıllardır maruz kaldığı baskı ve sistematik soykırım son günlerde açık bir vahşet ve soykırıma dönüşmüştür. Bu durum, ülkemizde ve Müslümanlar arasında infiale yol açmıştır. Arakan (Rohingya) Müslümanlarıyla ilgili AYBİR olarak aşağıda ismi geçen paydaşlarımızla bir platform kurulmasına karar verilmiştir.

Öncelikle Şubat ayında Dış İşleri Bakanlığı (DİB) kanalıyla Avrupa Rohingya Konsey Başkanı Dr. Hyla KAW (Mohammad KHOBAIB) ile Konsey Üyesi Mohammad IBRAHIM Ankara’ya geldiler. SETA’da dar çaplı bir toplantı yaptık. Orta ve uzun vadeli talep ve beklentilerini anlattılar ama maalesef bunlara yönelik pek fazla bir şey yapılamadı. Ağustos ayında Myanmar yönetimi tarafından başlatılan vahşetten sonra aynı kişiler, yine DİB vasıtasıyla geçen hafta Perşembe günü (14.09.2017) acilen Ankara’ya geldiler. Çok kısa süre içinde bu kez organizasyonu AYBİR olarak biz üstlendik. Değerli üyemiz (eski Konsey üyelerimizden ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkanımız) Prof. Dr. Murat YÜLEK tüm bu süreçte birinci derecede aktif rol aldı. Ayrıca, sürekli işbirliği içinde olduğumuz, genç arkadaşlarımızın BM’ye akredite STK’sı olan SİYAMDER de aktif rol aldı. 24 saatten kısa bir süre içinde Altındağ Belediyesi’nin Kabakçı Konağı Kültür ve Sanat Evi’nde toplandık. (Bu vesileyle Altındağ Belediye’sine ve hassaten Başkan Yardımcısı Tuncay TEMEL Beyefendiye teşekkürlerimi bir kez daha belirtmek isterim.) Toplantıya DİB’ndan,  RTÜK, AA gibi kamu kurumlarından, üniversitelerden, ESDER, OSTİM, Yardımeli Derneği gibi STK’lardan üst düzey 50’den dazla (çağrılı) katılım gerçekleşti.

Yaklaşık dört saat süren toplantıda, yaptığım açılış konuşmasından sonra misafirlerimizi dinledik ve basına kapalı bölümde de neler yapabileceğimizi konuştuk. Ertesi gün (Cuma) Saat 14:30’da bizim ev sahipliğimde tekrar toplanma kararı aldık.

Cuma günkü toplantımızda da önce Avrupa Rohingya Konsey Başkanı Dr. Hyla KAW (Mohammad KHOBAIB)’dan somut talep ve beklentilerini dinledik. Daha sonra bazı kararlar aldık.

Aldığımız en önemli karar, Ankara merkezli ARAKAN PLATFORMU’nun kurulması oldu. Arakan Platformu’nun başkanlığına AYBİR Başkanı Prof. Dr. Yusuf BALCI’nın getirilmesine oybirliğiyle karar verildi.

Ayrıca, formel bir yapısı, ofisi, organları (Genel Kurul, vs.,) olmayacak olan Platform’a bir Sekretarya ve Koordinasyon Kurulu oluşturuldu.

Platform sadece acil yardım konusunda değil, Arakan halkının yaşadıkları zulmü dünya kamuoyuna doğrudan aktarabilmeleri için eğitim ve iletişim gibi konularda da destek olmayı amaçlamaktadır.

Arakan’da yaşanan vahşete karşı insani yardımlar şüphesiz çok önemlidir. Ancak sadece bu yardımlarla yetinmenin yaşanan katliam, tecavüz ve sürgünün tekrar yaşanabileceği gerçeğini de unutmamalıyız. Bu yüzden Arakan Platformu’nun ana gayesi, Arakan’da daha iyi bir geleceğin yaşanabilmesi için kalıcı ve katma değeri yüksek çalışmaların koordinasyonuna katkıda bulunmaktır.

Avrupa Rohingya Konsey Başkanı Dr. Mohammad KHOBAIB’in de bizden beklentisi esas itibarıyla kısa vadeli değil, ARAKAN Davasına orta ve uzun vadede olumlu etkide bulunabilecek başta nitelikli insan yetiştirme gibi temel yapısal alanlarda katkıda bulunmamız.

Dr. Mohammad KHOBAIB’in üç somut talebi oldu.

1.    Kendi ülkelerinde vatandaşlık hakkı ve eğitime erişimi olmayan, dolayısıyla yabancı dil bilen, üniversite mezunu ve nitelikli insan gücü olmayan Arakan Müslümanlarının sorunlarını dünyaya anlatabilmek için 10 kişiye hızlandırılmış bir gazetecilik-medya eğitiminin verilmesi,

2.    Üç alanda en az birer akademisyen yetiştirilmesi (Siyaset Bilimi, Sosyal Hizmetler-Sosyal Bilimler, Kamu Sağlığı),

3.    Arakan’a ilişkin doğru, güncel ve temel bilginin hızla toplanacağı, işleneceği ve iletişiminin yapılacağı bir Merkez kurulması.

Bu ve ilave birkaç alanda hızla çalışmalar yapıldı ve devam ediyor. Hemen akabinde 20.9.2017 tarihinde (Çarşamba günü) DİB’nda bu konuda bir koordinasyon toplantısına katıldık. Üç taleple ilgili somut çözüm adımları atıldı. En kısa zamanda tespit edilen ve mutabakat alınan ilgili kuruluşların bunları gerçekleştirmesini bekliyoruz.

Arakan Platformu olarak sosyal medyayı kullanacağız. Şu anda iletişimi WhatsApp üzerinden yürütüyoruz. Bu önemli Platforma katılmak isteyenler bizlere ulaşırlarsa onları kabul etmek istiyoruz. Ayrıca arkadaşlarımızın şu anda en aktif kullandığımız twitter’da “@actionforarakan” hesabını takip etmeleri ve tweetlerimizi RT etmelerini bekliyoruz.

Gelişmeleri inşallah paylaşmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle yeni Hicri Yılınızı tekrar tebrik eder selam ve saygılarımı sunarım” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konkordato Yanlış Bilinen Bir Doğru
Konkordato Yanlış Bilinen Bir Doğru
Eşler İyiyse Çocuklar Daha İyi Olur !
Eşler İyiyse Çocuklar Daha İyi Olur !