Advert
Advert
Advert

Gaziosmanpaşa Engelsiz Mehter Takımı Yenikapı'da !

Trabzon'un fethinin 556. yıldönümü kutlamaları sebebiyle düzenlenen 9. Trabzon Günleri etkinlikleri Yenikapı'da başladı. Gaziosmanpaşa Belediyesi Engelsiz Mehteran Takımının sahne aldığı programda Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından ücretsiz lahana çorbası ikramı da yapılıyor.

Gaziosmanpaşa Engelsiz Mehter Takımı Yenikapı'da !

Trabzon'un fethinin 556. yıldönümü kutlamaları sebebiyle 26-29 Ekim 2017 tarihleri arasında Yenikapı’da düzenlenecek etkinliklerin açılış programına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldı. Soylu, "Bize bırakılan yaylalarımızı gelecek nesillere bırakamamanın hüznü ve ızdırabı içindeyiz" dedi.

Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından ücretsiz lahana çorbası ikramı yapılan programda Trabzon'a özgü yöresel lezzetler yer aldı. Fethin canlandırılması ve halk oyunları ile devam eden programa İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, ilçe belediye başkanları, çeşitli Trabzon dernekleri ve sivil toplum kuruluşları katıldı.
"ÜÇ GÜN BOYUNCA LAHANA YEMEYE DAVET EDİYORUZ"
 Vatandaşlara lahana çorbası dağıtan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, "Bugün bu etkinlik alanında hemşehrilerimizle birlikte bir lahana ikramımız olacak. Herkesi, tüm hemşehrileri, dostları üç gün boyunca lahana yemeye davet ediyoruz. Burada gelenek haline gelen hemşehrilerin buluşma mekânı olarak tercih edilen Yenikapı, üç gün boyunca hemşehrileri burada coşturuyor, eğlendiriyor, etkinlikler yapıyor. Yöresel yemekleri dostlarla beraber tadıyor. Buraya sadece Trabzonlular değil diğer hemşehriler burada yaşayan dostlar da geliyor. Bundan üç, dört hafta öncesinden beri Siirtliler, Sivaslılar, Ordulular günlerini burada gördük. Herkes bu alana ilgi duyuyor" dedi.

"BİZE BIRAKILAN YAYLALARIMIZI GELECEK NESİLLERE BIRAKAMAMANIN HÜZNÜ VE IZDIRABI İÇİNDEYİZ"
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı konuşmada, "Şehrimizin doğası bir cennet doğasıdır. Şehrimizin doğasına zarar verdik mi? Evet, verdik. Ben Trabzon milletvekiliyim. Kolay kolay bu risklere girilmez. Buradaki hemşerilerimiz yazın yaylalara gidiyorlar. Bize bırakılan yaylalarımızı maalesef gelecek nesillere bırakamamanın hüznü ve ızdırabı içindeyiz. Çok net söylüyorum. Bu bizim sorumluluğumuzdur. Arkadaşlarımızla birlikte karar verdik.

İfade etmek istiyorum ki epey zamandan beri yaylalarımızdaki bu kaçak yapılaşmayı ortadan kaldırabilmek için her türlü riski alan ama gelecek nesillerimize güzel bir doğa bırakabilecek bir anlayışı gerçekleştirmek için her şeyi yapıyoruz" dedi. Atılan adımlardan bahseden Bakan Soylu, "'Uzungöl'ün bugünkü halinden memnun musunuz?' diyenlere biz 'memnunuz' diyemiyoruz. Hep beraber aynı derdi yaşıyoruz. İki, üç yıldır adımlar atıldı.

Bütün bunlar yapılırken özellikle İstanbul'daki dostlarıma söylüyorum, Trabzon'un yaylalarına 300 metrekarelik, 3 katlı, dört katlı evler yapmak durumunda değiliz. Bize biraz müsaade edin. Planlamamızı iyi yapalım. Buralar geçmişte olduğu gibi gelecekteki en önemli güzelliklerimiz. Burayı doğanın, tabiatın, güzelliğin bütün dünyaya açılan bir penceresi haline getirmek için çaba sarf ediyoruz" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuşmasının ardından Yenikapı etkinlik alanında açılan stantları gezdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gaziosmanpaşa’da Çevre Elçisi Öğrenciler Doğayı Korumak İçin Bez Çanta Dağıttı
Gaziosmanpaşa’da Çevre Elçisi Öğrenciler Doğayı Korumak İçin Bez Çanta Dağıttı
Halkoyunlarının Geleceği Sarıyer'de Konuşuldu
Halkoyunlarının Geleceği Sarıyer'de Konuşuldu