Advert
Advert
Advert

Müslüman Alimleri Esenlerde Buluştu !

Esenler Belediyesi ve Dünya Müslüman Alimler Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği "İslam Esaslarında Alimlerin Anlaşması" konulu Beşinci Mütevelli Heyeti Toplantısı, sonuç bildirgesinin okunmasıyla tamamlandı.

Müslüman Alimleri Esenlerde Buluştu !

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun da, Diyanet İşleri Başkanı'nın değişmesinin siyasetinin de değiştiği anlamına gelmediğini kaydederek, Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı kapısının kendileri için açık bulunduğunu dile getirdi. Argun, "İslam dini, iki kelime üzerine kurulmuştur, tevhid ve birlik. Bu iki kelime doğrultusunda alimlerin etkin ve önemli bir sorumluluğu bulunmaktadır" dedi.

HAKİKATE YAKLAŞMAK, ALLAH'A YAKLAŞMAKTIR
Eski Kudüs Müftüsü Sabri İkrime ise alimlerin, toplumlarının liderliğini üstlenmek zorunda oldukları bir dönemden geçtiklerini aktararak, "Bizler bugün bu ilmi konferansta bir eğitim günü olarak derinlemesine ilmi tartışmalarda bulunduk. Bu tartışmalar ne kadar derin olursa, hakikate o kadar yaklaşmış oluruz, ne kadar hakikate yaklaşırsak Allah'a da o kadar yaklaşmış oluruz" ifadesini kullandı.

ÜMMETİ ESKİ GÜNLERİNE DÖNDÜRELİM
Dünya Müslüman Alimler Birliği 5'inci Mütevelli Heyeti Toplantısı'nda konuşan Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el- Karadavi, İslamın, Arap yarımadasından Çin'e, Semerkand'a, Hint yarımadasına, Asya'ya ve Avrupa'ya kadar ulaşarak yayıldığını belirterek, "O zamanlar Emeviler, Müslümanlar çok kısa bir sürede dünyanın yöneticileri olmuştur. Öyleyse bu ümmetin yeniden o günlerine döndürmek zorundayız. Bu da bizim ümmete verdiğimiz sözümüz olsun" dedi.

ERDOĞAN'I DESTEKLİYORUZ
Türkiye'yi yeniden dünyanın lideri konumuna yükseltmekte, Türk halkını yeniden ayağa kaldırmak konusunda gece gündüz çalışan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı desteklediklerini söyleyen Karadavi, kendilerinin ümmetin yeniden güçlü olması, kendi ayakları üzerinde duran, öz gücüyle bunu sağlayan bir ümmet olması için çaba sarf etmek zorunda olduklarını ifade etti.

ÜMMETE IŞIK OLALIM
Karadavi, İslam ümmetinin görevinin, başkalarını da hidayete eriştirmek olduğunu vurgulayarak, "Hazreti Muhammed'in mesajını tek bir kelimeyle özetlememiz gerekirse 'rahmet' kelimesini diyebiliriz. Ancak alemler için rahmet. Öyleyse bu ümmetin bu rolünü üstlenmesi gerekmektedir ve alimlerin de İslam mesajını taşıyan alimlerin sorumluluğu da bu ümmetle birlikte ümmetin yolunu açmak, onlara ışık olmak, onları ileriye doğru taşımak olmalıdır" diye konuştu.

Konuşmasının ardından Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Karadavi'ye günün anısına Esma-ül Hüsna tablosu hediye etti.

HAKSIZ YERE HAPİSTE TUTULANLAR SERBEST BIRAKILMALI
Programda okunan sonuç bildirgesinde, birliğin, heyetin önem önceliğine sahip iç meselelerinin yanı sıra, İslam ümmetinin birçok sorunlarını da masaya yatırdığı bildirildi. Sonuç bildirgesinde, heyetin birlik planında yer alan hususların hayata geçirilmesinden memnuniyet duyulduğu, özellikle İslam ümmetine yönelik akademik, ilmi, bilinçlendirici ve yenilikçi mesajının sürdürülmesi çağrısında bulunulduğu ifade edildi.

Birçok İslam ülkesinde haksız yere hapishanelerde tutulan alimler, davetçiler, entelektüeller, gazeteciler ve diğer mazlumların serbest bırakılması gerektiği vurgulanan sonuç bildirgesinde şunlar kaydedildi:

"Dünya halkları, devletleri ve teşkilatlarına Yaratıcı'nın razı olacağı şekilde adalet ve doğruluk ile barış içerisinde bir arada yaşamanın sağlanması, dünyanın kalkınmasında gerçek ortaklık prensiplerinin güçlendirilmesi, tüm mazlum ve mağdur insanların yanında durulması çağrısında bulunmaktadır. Heyet, ateizm, yozlaşma ve şiddet dalgasına karşı özellikle gençlerin ve Müslüman ailelerin korunması ve İslami eğitimin arttırılması başta olmak üzere, genel kurulun onayladığı önceliklere sahip olunması çağrısında bulunmaktadır. Heyet, Türk halkına, Esenler Belediyesi'ne samimi misafirperverlikleri ve bu toplantının gerçekleşmesine yönelik katkıları sebebiyle şükranlarını sunmaktadır."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gaziosmanpaşa’da Çevre Elçisi Öğrenciler Doğayı Korumak İçin Bez Çanta Dağıttı
Gaziosmanpaşa’da Çevre Elçisi Öğrenciler Doğayı Korumak İçin Bez Çanta Dağıttı
Halkoyunlarının Geleceği Sarıyer'de Konuşuldu
Halkoyunlarının Geleceği Sarıyer'de Konuşuldu