Advert
Advert
Advert

Ceviz Fidanı Dikilirken Kök Budaması Yapılmalı mı?

Ceviz fidanı dikim sezonundayız. Bu yüzden ceviz fidanı dikmek isteyen ziyaretçilerimizi bilgilendirmek istedik. Ceviz fidanı dikilirken dikim öncesi kök budaması şarttır.

Ceviz Fidanı Dikilirken Kök Budaması Yapılmalı mı?
Ceviz Fidanı Dikilirken Kök Budaması Yapılmalı mı? Murat

Peki ceviz fidanı kök budaması nasıl yapılmalı? Cevizde dikim öncesi hangi hazırlıklar yapılmalı, dikim sonrası ilk can suyu gibi önemli detayları sizler için araştırdık.

 

 

Ceviz fidanı dikiminde kök budamasının amacı nedir?

Ceviz fidanı dikiminde çeşidin bir önemi yoktur. Yani bu anlatılan bilgiler tüm çeşitler için geçerlidir. Dikim öncesinde yapılan kök budaması kök ve taç arasındaki su dengesini düzenler. Yeni kök oluşumunu ve kök gelişimini hızlandırır. Ayrıca tepe budaması da (fidan boyunun 40 cm ye düşürülmesi) yine kökün gövdeyi rahat beslemesini ve yine kökün hızlı gelişimini sağlar(Kök budamasının nasıl yapılacağı yukarıda anlatılmıştır.) Can suyu verilmesi de kaybedilen suyun derhal kazandırılmasını ve köklerin toprakla temasını sağlayıp hava alma şansını ortadan kaldırır.

Can suyu vermek önemli midir?

Dikkat edilmesi gereken nokta can suyunun dikimden hemen sonra verilmesidir.

Ceviz bahçesi kurulumunda bölgeye uygun çeşit seçimi yaparken neler dikkate alınmalıdır?

Bölgenin doğal bitki örtüsünde bulunan türler, ilkbahar geç ve son bahar erken donları, toplam sıcaklık, düşük sıcaklık ve mikro klima alanı olma gibi faktörlere bakılarak ceviz çeşitleri seçimi yapılır. Saydığımız özellikler genel olarak bölgenin rakımından etkilendiği için çeşit seçiminde rakım önemli bir göstergedir. Özel etmenleri atlayıp rakımı dikkate aldığımızda 0-1100 metre arası yüksekliklerde chandler ceviz fidanı dikimi yapılması uygun olacaktır. Tabi chandler ceviz fidanı tozlayıcısı Fernette veya Franquette’ yi de beraberinde dikmek zorunludur. Aksi takdirde veriminiz % 50 oranında düşecektir. Rakımı 1100-1800 metre arası yükseklikte olan bölgelerde ise fernor ceviz fidanı özellikleri bakımından dikmek uygun olacaktır. Burada Fernor’un en önemli özelliği en geç çiçeklenen çeşit olmasıdır. Bahsettiğimiz yüksek rakımlarda don riski olduğu için ağacın geç çiçeklenmesi çok önemlidir. Yine fernor ceviz fidanı tozlayıcısı olan Fernette (Chandler ile ortak) veya Ronde bahçeye dikilmelidir. Artık veriminin düşük olmasından dolayı yerli ceviz fidanı çeşitlerinin dikimini önermiyoruz. Bunların yerine Chandler ve Fernor gibi bodur ceviz fidanı dikimi daha karlı olacaktır. Bodur ceviz diye ifade etmiş olsak da aslında bu genel bir söylem, ceviz ağaçlarının boduru diye bir şey söz konusu değil. Ancak bu çeşitlerin yan dal verimi çok yüksek olduğu için çok gelişememekte ve bodur olarak ifade edilmektedir. Chandler ve Fernor’un yanında ceviz türleri içinde pedro ceviz çeşidi de oldukça verimlidir ve dikimi tavsiye edilir. Ancak sıcaklardan fazla etkilenmesi ve meyve boyutunuz Chandler ve Fernor’a göre daha küçük olması dezavantajlarıdır. Yine Pedro ceviz çeşidi 0-800 metre rakıma kadar dikilebilir. http://www.chandlercevizfidani.com.tr/  
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir AGD’den Çanakkale Mesajı
Başakşehir AGD’den Çanakkale Mesajı
Conax Sultangazispor’dan Amansız Takibe Devam
Conax Sultangazispor’dan Amansız Takibe Devam