Advert
Advert
Advert

15 Temmuz Şehitleri Kabir Başında Anıldı !

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki hain darbe girişiminde İstanbul’da şehit düşen vatandaşlarımız kabirleri başında dualarla anıldı.

15 Temmuz Şehitleri Kabir Başında Anıldı !

15 Temmuz 2016’da FETÖ'cü hainlerin darbe girişiminde istiklal uğruna şehit düşen vatandaşlarımız için Edirnekapı'daki 15 Temmuz Şehitler Mezarlığı’nda anma programı düzenlendi. Kur'an-ı Kerim Tilaveti ve dualarla başlayan programa İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile birlikte, Eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkililer, askeri erkan, şehit yakınları, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Üç farklı yerde bulunan şehitlerimizin kabirlerini ziyaret eden katılımcılar farklı hocaların Kur'an-ı Kerim Tilavetini dinledi, dualar etti ve kabirlerine karanfil bıraktı. Anma programında ayrıca 15 Temmuz şehitlerimiz için, Eyüpsultan, Zeytinburnu, Bayrampaşa, Fatih Müftülükleri, İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı ve İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin okuduğu Hatmi Şeriflerin duası yapıldı.

Başkan Uysal ve Vali Şahin ayrıca, 2016’da Atatürk Havalimanı’nda yaşanan terör eylemi sonucunda şehit düşen Gülşen Bahadır’ın da kabrini ziyaret ederek dua etti.

‘SARAÇHANE 15 TEMMUZ ANITI’ AÇILDI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 15 Temmuz hain darbe girişiminde Büyükşehir Belediyesi önünde kurşunlar havada uçuşurken, ölüme abdestsiz yürümemek için havuzdan abdest alan yiğitlerin anısına yaptırdığı “Saraçhane 15 Temmuz Anıtı”nın açılışı yapıldı.

15 Temmuz hain darbe girişiminde, ülkemizdeki birçok kurumla birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi de işgal edilmek istenmişti. Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine, milletimiz her yerde olduğu gibi İstanbul’da da meydanlara çıktı; hainlere karşı büyük bir direniş gösterdi.

O gece İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde, tarihe not düşülmesi gereken büyük bir kahramanlık gösterdi İstanbullular. Kurşunlar havada uçuşurken tek endişeleri ölüme abdestsiz yürümemek olan yiğitler, kurşunlara karşı abdest ile kuşanıyorlardı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, o gece yaşanan bu enstantaneyi gelecek nesillere aktarmak için anıtlaştırdık. Unutmamak ve unutturmamak için yaptırdığımız “Saraçhane 15 Temmuz Anıtı”nın bugün açılışı gerçekleştirildi.

15 TEMMUZ DİRENİŞİNİN RUHU YANSITILDI
Ölümü göze alarak darbeci hainlere karşı duran ve şehadete yürümeden önce İBB binasının önündeki süs havuzundan abdest alan vatandaşların mizanseninin yapıldığı anıt için gerçekçi silikon heykeller kullanıldı. Havuzun sağındaki büstün kaidesinin dibinde darbecilerin açtıkları ateşten korunmak amacıyla siper almış bir kişi ve yaralı üç kişi mizanseni gerçekçi silikon heykeller ile canlandırıldı.

Kahraman vatandaşların hangi şartlar altında süs havuzundan abdest aldıklarını tam olarak anlatmak için tüm kamera kayıtları detaylıca incelendi.

HEYKELLER İÇİN GERÇEK İNSAN KILI VE SAÇI KULLANILDI
Heykellerin el, kol, ayak, bacak ve kafa kısımları silikondan, kostüm içinde kalan kısımları ise fiberden imal edildi. Heykellerde gerçek insan kılı ve saçı kullanıldı. Kılların her biri tek tek ekildi. Kılların deriden çıkmış izlenimi verilmesi ve yumuşak dokusu ile gerçekçi bir görünüm elde edildi. Her bir heykel için ölçüsüne uygun kostümler dikildi.

Anıt için kullanılan heykeller holywood stüdyolarında kullanılan smooth on özel cilt kontakt platinum calayst silikon malzeme ile yapıldı. Heykeller elastik yapısı sayesinde darbe ve düşmelere karşı kırılmaz ve zarar görmez yapıda. Ayrıca -30 +80 santigrat derece ısıya kadar dayanıklı. Anıt korunmak için camdan oluşan bir yapı ile çevrelendi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nar Gibi Kızarmış Hindi İçin 11 İpucu
Nar Gibi Kızarmış Hindi İçin 11 İpucu
Erokspor Başkan’a Ses Verdi
Erokspor Başkan’a Ses Verdi