Advert
Advert
Advert

Sevgiyle Birleşen İş Sanattır !

'Vefa Buluşmaları'nda Esenlerli öğrencilerle buluşan hattat, gazeteci ve ressam Etem Çalışkan, güzel olan her şeyin sevgiyle başladığını belirterek, "Duygusuz her şey sıfırdır. Bir işi sevgiyle birleştirince sanat oluyor" dedi.

Sevgiyle Birleşen İş Sanattır !

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü'nün düzenlediği 'Vefa Buluşmaları' kapsamında Esenlerli gençler, hattat, gazeteci ve ressam Etem Çalışkan'ı ziyaret etti. Esenler Sanat Evi (ESEV) öğrencilerini ağırlayan Çalışkan, sanat hayatıyla ilgili anılarını ve tecrübelerini paylaştı.

BENİM İÇİN TARİH 2018 DEĞİL, 6018
Türkiye’nin yaşayan en önemli ressam ve güzel yazı sanatı ustalarından Etem Çalışkan, sanat hayatına nasıl başladığıyla ilgili yaptığı konuşmasında resmin ortaya çıkışıyla ilgili de bilgi verdi. İnsanların kendilerini ifade etmek amacıyla resmi kullandıklarını, böylece alfabenin ve yazının ortaya çıktığını söyleyen Çalışkan, "Çalışmalarımda ve yaşamımda milat olarak yazının bulunduğu tarihi referans alıyorum. Yani ben şu an tarihi 2018 değil de 6018  olarak yazıyorum. Yazı olmasaydı kitaplar yazılamazdı. Bu yüzden kutsal bir işle uğraştığımı düşünüyorum. Okur yazar olmanın tüm güzelliklerini yaşadım. Eski yazıdan yeni yazıya geçiş döneminde yazıyı öğrenenler arasında ilklerdenim. Yazı yazıyoruz; ama herkes güzel yazı yazamıyor. Güzel yazı yazma yeteneği de bir sanattır. Allah herkesi farklı yetenek ile yaratmış. Güzel yazı yazma yeteneği şükürler olsun bende varmış. En önemlisi sahip olunan yeteneği kullanmaktır. Hiçbir yetenek kötü değildir" dedi.

EN GÜZEL ÇALIŞMAMI YARIN YAPACAĞIM
Öğrencilere kaligrafi sanatıyla ilgili dikkat etmeleri gereken incelikler hakkında bilgi veren Çalışkan, ekipmanların yanı sıra sevginin de çalışmaya katılmasının oldukça önemli olduğunu söyledi. Kaligrafi ve resim sanatlarının anlık duygular ile yapıldığını ifade eden Çalışkan, diğer sanat dalları gibi kurallara sahip olduklarını ve icra etmek için kesinlikle bir hocaya ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Kaligrafi kelimesinin Yunanca bir kelime olduğunu ve güzel yazı anlamına geldiğini söyleyen Çalışkan, "Güzel olan her şey sevgiyle başlar, duygusuz her şey sıfırdır. Bir işi sevgiyle birleştirince sanat oluyor. Güzel yazı, iyi ahlak reçetesidir. Güzel yazı yazanlar iyi insan olurlar, ahlaklı olurlar. Benim güzel yazı yazma hayatım 90 yılımı aldı. Sanatta hiçbir zaman oldum diye bir şey yoktur. Oldum, dersem ölmüşümdür. Bana 'En güzel çalışmanız hangisi' diye soruyorlar, diyorum ki, 'Yarın yapacağım çalışmam en güzel çalışmamdır.' Bizim gelenekselin dışına çıkmamız gerek, geleneksel bağ insanı tembelleştiriyor" ifadelerini kullandı.

 
 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ağız Kokusuna 10 Doğal Çözüm
Ağız Kokusuna 10 Doğal Çözüm
AK Parti Gaziosmanpaşa, Dünya Çocuk Kitap Okuma Günü’nü kutladı.
AK Parti Gaziosmanpaşa, Dünya Çocuk Kitap Okuma Günü’nü kutladı.