Advert
Advert
Advert

Türkiye’de Güç Mesafesi Hiç Olmadığı Kadar Açılmıştır

Okul Yöneticiliğinin Meslekleşmesi konulu Panel Ankara’da yapıldı.

Türkiye’de Güç Mesafesi Hiç Olmadığı Kadar Açılmıştır

Eğitimin önemli aktörlerini buluşturan Panelde 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde okul yöneticilerinin yeterlikleri, yetiştirilmesi, görevlendirilmesi, kariyerleri ve özlük haklarına ilişkin konular masaya yatırıldı.

Öncü Okul Yöneticileri Derneği tarafından düzenlenen panel Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünün katkıları ile Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Etlik Yerleşkesinde Türkiye’nin birçok şehrinden okul yöneticilerinin, akademisyenlerin, STK’ların ve Sendika temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Okul yöneticileri, yetkisiz, yetersiz ve yoksundur

Panelin açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. İbrahim Hakan Karataş, Türkiye’de okul yöneticiliğinin bazı açmazları bulunduğu belirtti. Bu açmazların, her geçen gün artan güç mesafesi, aşırı merkeziyetçilik, politik etkileşim, yetkisizlik, yetersizlik ve yoksunluk olarak başlıklandırılabileceğini belirtti.

OKUL YÖNETİCİLİĞİ BİR UZMANLIK ALANIDIR

Panelin ilk oturumda EğitimBirsen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, Eğitim İş Sendikası Başkanı Orhan Yıldırım ve Türk Eğitimsen Genel Sekreteri Musa Akkaş, okul yöneticiliğinin meslekleşmesine yönelik sendikaların görüşlerini dinleyicilerle paylaştı.

Okul Yöneticiliği Stratejik Bir Görevdir

Panelin ikinci oturumunun Moderatörlüğünü yürüten Prof. Dr. Selahattin Turan Okul yöneticiliğinin stratejik bir görev olduğunu belirttiği konuşmasında, okul yöneticiliğinin meslekleşmesi tartışmalarının bu ciddiyetle yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Okul yöneticiliği bir uzmanlık alanı olmak zorundadır.

Okul yöneticiliğinin görevleri ve çağdaş okul yöneticiliği yeterlikleri üzerinde duran Prof. Dr. Ali Balcı, bu denli karmaşık bir görev olan okul yöneticiliğinin artık bir uzmanlık alanı olarak kabul edilmesinin zorunluluk olduğunun altını çizdi.

Türkiye’de güç mesafesi hiç olmadığı kadar açılmıştır

Panelin son konuşmacısı olan Prof. Dr. Feyzi Uluğ ise yöneticilik ve okul yöneticiliği kavramının tarihsel ve kavramsal gelişimi üzerinde durduğu konuşmasında, Türkiye’de okul yöneticiliğinin bir uzmanlık alanı olarak kabul edilmesinin tarihininin 3. Milli Eğitim Şurasına kadar gittiğini ve bugün hala bu konuyu tartışmaya devam ediyor olmamızın düşündürücü olduğunu belirtti. Uluğ Türkiye’de güç mesafesinin hiç olmadığı kadar açıldığı bir dönem yaşadığımızı da sözlerine ekledi.

“Okul Yöneticiliğinin Meslekleşmesi” konulu panel, Öncü Okul Yöneticileri Derneği tarafından düzenlendi. Panel, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünün katkıları Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin Etlik Yerleşkesinde gerçekleştirildi. Panelde Derneğin 2018 yılı boyunca yürüttüğü “Okul Yöneticiliği Meslek Olsun” kampanyası çerçevesinde, 28 Nisan 2018’de İstanbul’da düzenlenen Çalıştay sonuçlarının ve 2023 Eğitim Vizyonu’nun okul yöneticilerine yönelik hedeflerinin tartışılması amaçlandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Saz ve Söz Ustası Muharrem Ertaş'a Vefa !
Saz ve Söz Ustası Muharrem Ertaş'a Vefa !
Esenlerli Erdem Orhan Gencebay ile Tanıştı !
Esenlerli Erdem Orhan Gencebay ile Tanıştı !