Sağlıkta Kariyer Fırsatları

Sağlık Bilimleri Fakültesinde, yer alan Beslenme Ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Sosyal Hizmet ve Çocuk Gelişimi gibi meslek grupları hakkında da bilgi veren Öztürk,

Sağlıkta Kariyer Fırsatları
Sağlıkta Kariyer Fırsatları Admin

Üniversite adayları kampüs yolunda ilk aşamayı atlattı. 18 Temmuz’da açıklanacak YKS sonuçlarının ardından bu kez de meslek seçimi ve tercih dönemi maratonu başlayacak. Doğru mesleği ve üniversiteyi seçmek isteyen adayların kafasında ise hep aynı soru var: Ya mezun olunca iş bulamazsam… İş kaygısı, gelecek için kariyer planı yapan gençlerin tercihlerini belirlemede ilk sırada. Araştırmalara göre gençler en çok istihdamı yüksek olan bölümleri seçiyor. İşsizliğin en az olduğu alanlardan biri de sağlık bilimleri. Peki sadece gelecekte işsiz kalmamak adına tercih yapmak doğru mu? İstanbul Esenyurt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Muhsin Öztürk’e göre sorunun yanıtı “Hayır”. Habertürk’te yayınlanan eğitim ve gençlik programı Yolun Başındayken’de Dr. Görkem İldaş’ın sorularını yanıtlayan Öztürk ‘e göre ‘mezun olunca iş bulabilmek için bölüm seçmek çok da doğru değil’

 

‘SADECE İŞ BULMAK İÇİN SEÇMEYİN’

 

Mezun istihdamı konusunda sağlık alanında son yıllarda işler yolunda; zira işsizliğin en az olduğu alanlardan biri. Sağlık Bilimleri yüzde 75,4’lük istihdam oranıyla iş bulmada en şanslı meslekler arasında. Uzmanlara göre tercih belirlemede istihdam elbette önemli ama tek kriter olmamalı. İstanbul Esenyurt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr Öğr. Üyesi Muhsin Öztürk de bu gerçeğin altını çizdi. ‘Kişilerin eğilimleri, çevresi ve kabiliyeti alan seçiminde etkili olmalıdır Yani iş buluyorum diye sağlığı sevmeyen, kandan korkan, edebiyata, kültür sanata düşkün bir gencin sağlık alanını seçmesi çok doğru olmaz‘ dedi.

 

‘BEYAZ ÖNLÜK STATÜ KAZANDIRIYOR’

 

İldaş’ın sorularını yanıtlayan Öztürk,beyaz önlüğün önemine dikkat çekti. ‘Beyaz önlük insana bir statü kazandırıyor. O önlük gerek hekimler gerekse diğer sağlık personeli için de heyecan verici bir üniforma oluyor. O beyaz önlüğün altında yapılacak hizmetler, insana verilecek faydalar sağlık personelinde ayrı bir zevk ve tatmin oluşturuyor’ dedi.

 

SAĞLIK BİLİMLERİ’NDE MESLEK GRUPLARI

Sağlık Bilimleri Fakültesinde, yer alan Beslenme Ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Sosyal Hizmet ve Çocuk Gelişimi gibi meslek grupları hakkında da bilgi veren Öztürk,

‘ Nüfusun arttığı, teknolojinin çok hızlı geliştiği ve bunun beraberinde getirdiği çevre kirliliği gibi bazı riskleri önlemede koruyucu sağlık hizmeti mensuplarının çok önemli ve fonksiyonlu olacağını düşünüyorum. Örneğin Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunları bunlardan birisi. Diyetisyenler, biz hasta olmadan önce hastalıklarla ilgili önlemleri alabilmeli, hasta olduktan sonra tedavi işi zor. Daha fazla emek, daha fazla acı ağrı ve para ve zaman kaybı ama hasta olmadan önce önlemimizi almamız iyi beslenmemiz, dengeli beslenmemiz, hareket etmemiz ve şehir yaşantısında sedanter yaşantıdan hareketli yaşama geçmemiz gerekiyor ’ dedi. Öztürk’e göre hareketsiz yaşantı obezite, kronik diyabet ve hipertansiyon gibi kronik hastalıklara neden olabiliyor.

ÖĞRENCİYE STAJ İMKANI ÖNEMLİ

Sağlık Bilimlerinde eğitimin teorik, klinik ve laboratuar denilen 3 aşamadan oluştuğunu söyleyen Öztürk, teorik bilgilerin uygulama ile desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi, İstanbul’un avantajını hatırlattı. ‘İstanbul bu açıdan çok büyük avantaj taşımaktadır. İstanbul'da gerek Kamu Hastaneleri gerekse özel hastaneler ve diğer sağlık kuruluşları oldukça fazla ve biz bu hastanelerde protokoller yaparak ve öğrencilerimize uygulama şansını temin ediyoruz ve öğrencilerimiz başarılı bir şekilde stajlarını gerçekleştiriyorlar’ diye konuştu.

ERGOTERAPİDEN ODYOLOJİYE SAĞLIKTA KARİYER FIRSATLARI

Son yıllarda adı daha önce duyulmamış bölümlere olan ilginin arttığını belirten Öztürk,

Bu bölümlerden birinin de dil ve konuşma terapisi ve odyoloji olduğunu hatırlattı ve öğrencileri uyardı. ‘Gençler tercih edeceği bölümlerin kapasitesini ve istihdam alanlarını gerek Türkiye İstatistik Kurumu'ndan gerekse diğer çalışmalardan araştırmalı. Sağlık alanına girdiğimizde iş bulacağız diye bir garanti yok ancak sağlık alanı ülkemizde genel olarak eleman ihtiyacının fazla olduğu bir alan’ diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Market Aktüel Günlerini Marketindirimleri.com Sitesinden Takip Edin
Market Aktüel Günlerini Marketindirimleri.com Sitesinden Takip Edin
Müterciler’den GİMEV'de Şikâyetçi Oldu
Müterciler’den GİMEV'de Şikâyetçi Oldu