Asiad İlk Toplantısını Yaptı

Asiad Yönetim Kurulu Toplantısı, Ataşehir'deki Sahan Restaurant'ta verilen akşam yemeğinin ardından yapıldı. Büyük yankı uyandıran ASİAD 5. Olağan Genel Kurulu'nun ardından ilk kez toplanan yönetim kurulu üyeleri, gelecek dönemde atılması gereken adımları ele aldı ve yol haritası üzerinde çalıştı.

Asiad İlk Toplantısını Yaptı
Asiad İlk Toplantısını Yaptı editör

5 trilyon dolarlık

Avrasya potansiyeli

1.6 milyarlık nüfus

Türkiye 4 saatlik uçuş mesafesi ile 1.6 milyar nüfusu olan 5 trilyon dolar, yani neredeyse toplam küresel ticaretin yarısına karşılık gelen bir pazara ulaşabiliyor. Bir başka deyişle ticari merkez olmak için büyük potansiyele sahip. Yani, ihracatta ve yeni iş bağlantıları kurmak için uzaklara gitmeye de gerek yok.

Kurtuluş uzakta değil

Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Başkanı Ömer Faruk Başaran da bu konuya dikkat çekerek "Kurtuluşu uzaklarda değil kendi coğrafyamızda aramalıyız" dedi. Başaran, "Ülkemiz Avrasya coğrafyasının Rusya ile birlikte 2 önemli aktöründen birisi. Türkiye’nin büyümesi de komşuları ile daha fazla ticaret yapmasından geçiyor. Kaldı ki bölgemizde Türkçe konuşan Türki Cumhuriyetleri ile işbirliğimizi artırarak daha da büyüyecek ve onlar için de faydalı olabilecek potansiyelimiz var. ASİAD olarak bu anlamda iş dünyasına ciddi katkılar sağladık" değerlendirmesinde bulundu.

Bölgenin baş aktörü Türkiye

Türkiye'nin Avrasya (Avrupa ve Asya) coğrafyası ile entegre olmaya devam etmesi ve Avrasya’yı ön plana alması gerektiğini savunan Ömer Faruk Başaran, "Türkiye Avrasya coğrafyasının doğal baş aktörüdür. Avrasya'sız olmaz. Olursa da yeterince başarılı olunamaz. Avrupa Birliği’nden vazgeçelim demiyoruz. Ancak, Avrasya’ya gereken önemi vermiyoruz. Daha çok ticaret yapmalıyız diyoruz" ifadelerini kullandı. Başaran ayrıca, ekonomik büyüme için süratle acil eylem planına ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, kamuda tasarrufun artırılmasının bunlardan biri olduğunu söyledi.

ASİAD Hakkında...

* Türkiye’nin dışa açılımında yeni bir ümit ve öncü olabilme amacıyla, 2003 yılında İstanbul’da Başaran Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Başaran öncülüğünde faaliyete başlayan Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD), kurulduğu günden bugüne ülke ekonomisine yön veren dernekler arasında ilk sıralarda yer alıyor. ASİAD, Anadolu’yu merkez alarak tüm Avrasya (Avrupa ile Asya) coğrafyasını, çağdaş ve teknolojik argümanlarla geliştirerek herkesi kucaklayan bir huzur istanbul escort bayan adası yapmak misyonuyla hareket ederek, Türkiye’nin komşuları ve Avrasya ülkeleri ile daha sıkı ve güzel ilişkiler geliştirdiği taktirde bölgesel güç olabileceği inancıyla çalışmalarını bu perspektifte sürdürüyor.

* ASİAD, dünyanın enerji merkezi konumundaki Avrasya coğrafyasının yer altı ve yer üstü kaynaklarının öncelikle Avrasya’nın menfaatleri istikametinde kullanılmasına dolayısıyla ülkeler arasındaki gümrüklerin revize edilerek serbest ticaret anlaşmalarının (STA) hayata geçirilmesine öncülük edici lobi faaliyetleri yürütüyor. Avrasya bölgesi başta olmak üzere tüm dünya ölçeğinde faaliyetine devam ediyor. Önümüzdeki yıl New York ve Moskova’da irtibat bürolarını açacak. ASİAD’a üye olanlar birçok kurum ve kuruluşun ASİAD’a sağladığı imkanlardan yararlanıyor. ASİAD çeşitli dallarda Avrasya’nın Yıldızları’nı seçerek ödüllendiriyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Market Aktüel Günlerini Marketindirimleri.com Sitesinden Takip Edin
Market Aktüel Günlerini Marketindirimleri.com Sitesinden Takip Edin
Müterciler’den GİMEV'de Şikâyetçi Oldu
Müterciler’den GİMEV'de Şikâyetçi Oldu