Tıbbi Çay Karışımlarının Hazırlanışı, Etkileri, Yan Etkileri,

İlaç Etkileşimleri, Raf Ömrü ve Saklama Koşulları… Bir bitki çayı, ancak doğru bitkiyle, doğru bitki kısmı (drog) kullanılarak ve doğru yöntem uygulanarak hazırlanırsa “tıbbi çay” niteliği taşır ve o oranda fayda sağlar. Karışıma hangi bitkilerin, hangi oranda konabileceği, yasa statüsünde olan Farmakopelere göre belirlenir.

Tıbbi Çay Karışımlarının Hazırlanışı, Etkileri, Yan Etkileri,
Tıbbi Çay Karışımlarının Hazırlanışı, Etkileri, Yan Etkileri, Admin

Moda olmuş ya da harcıâlem reçeteler kullandığınızda beklenen faydayı sağlayamayacağınız gibi, zarar zarar görmeniz de mümkündür.

Prof. Dr. L. Ömür Demirezer bu kitapta Avrupa Farmakopesi direktiflerine uygun, boşaltım, dolaşım, hareket ve destek, sindirim, sinir, solunum, üreme sistemi şikâyetlerinde, ayrıca cilt ve göz rahatsızlıklarında kullanabileceğiniz tam 200 reçete ve bu reçetelerin infüzyon, maserasyon, dekoksiyon yöntemleriyle nasıl hazırlanacağı bilgisini bizlerle paylaşıyor. Reçetelerin endikasyonları, kontrendikasyonları, yan etkileri, ilaçlarla etkileşmeleri ve diğer birçok önemli uyarıyla birlikte...

Tıbbi Çay Reçeteleri kendinin ve yakınlarının sağlığına değer veren titiz okurlarımızın elinin altından ayırmayacağı bir kitap…

Prof. Dr. L. Ömür Demirezer

Ankara’da doğup büyüdü.

1979 yılında Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldu.

1985 yılında Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı’nda yüksek lisans, 1991 yılında J.W. Goethe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Biyoloji Dalı’nda doktora derecelerini aldı. Tekrar Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı’na dönerek 1992 yılında Yardımcı Doçent, 1994 yılında Doçent, 2002 yılında Profesör oldu.

2003-2009 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Başkanı olarak, 2010-2013 yılları arasında da Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı.

1998 yılında Göttingen Georg August Üniversitesi’nde konuk araştırmacı, 1999-2000 yılları arasında Leipzig Üniversitesi’nde konuk öğretim üyeliği, 2010-2013 yılları arasında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürün İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu üyeliği, 2013-2018 yılları arasında İlaç Sanayii Teknik Komitesi üyeliği, 2015-2018 yılları arasında Türk Farmakopesi çalışma grubu üyeliği görevlerinde bulundu.

2011 yılından itibaren Avrupa Farmakopesi (EDQM) 13/B Uzmanlar grubu üyesidir.

Ayrıca 2003-2018 yılları arasında Farmakognozi ve Fitoterapi Derneği yönetim kurulu Başkanlığı ve Bilim Kurulu üyeliği, 2010-2012 yılları arasında Hacettepe-Pfizer işbirliği çerçevesinde Yürütme Kurulu üyeliği ve aynı dönemde YÖK Akademik Yapı Çalışma Komisyonu üyeliği ile Eczacılık Fakülteleri Dekanları Konseyi Yürütme Kurulu üyeliği görevlerinde yer almıştır. Ulusal Eczacılık Eğitimi Akreditasyon Kurulu (ECZAK) yönergesinin ve ECZAKDER tüzüğünün hazırlanmasında aktif rol almıştır.

Atatürk Üniversitesi, İnönü Üniversitesi ve KKTC Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültelerinin kuruluş aşamalarına katkı sağlamıştır.

Halen Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi (HÜGTAM) Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Bilimsel çalışma alanı tıbbi bitkilerin etkileri, analizi ve ilaç adayı moleküllerin izolasyonu olarak özetlenebilir. Bugüne kadar AB, DPT, TÜBİTAK ve BAB projeleri olmak üzere 19 bilimsel proje tamamlamıştır; ulusal ve uluslararası dergilerde yer alan 114 makalesi ve 167 bildirisi bulunmaktadır. Bugüne kadar 8 doktora, 6 yüksek lisans tezi yönetmiştir. Almanca ve İngilizce olmak üzere iki yabancı dil bilmektedir. Avukat Ünver Demirezer ile evlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vergi Borçlarına Yapılandırma
Vergi Borçlarına Yapılandırma
Sultangazi Belediyesine ‘Sıfır Atık’ Proje Ödülü
Sultangazi Belediyesine ‘Sıfır Atık’ Proje Ödülü