Zenginide Ölüyor Fakiride
Engin Şahin

Zenginide Ölüyor Fakiride

Aylardır dünyayı, haftalardır ülkemizi sarsan, illet hastalık koronavirüs can almaya devam ediyor. Sorun tedbir eksikliğimi, koronanın mı gücü? Hafife mi alıyoruz yoksa baş mı edemiyoruz? Sorun ne tedbir eksikliği ne de baş edememek.

 En büyük sorunumuz hafife almamız. Görünenler hiçte hafife almamamız gerektiğini gösteriyor. 200’ü aşkın ölü sayısıyla yavaş yavaş Avrupa ülkelerinin arkasına takılmaya devam ediyoruz. Eğer onlar gibi olmak istemiyorsak ki kimse nefes alamadığı için can vermek istemez, tek çözümle savaştan, mücadeleden galip gelebiliriz: ‘’ izole izole izole ‘’. Çin, İtalya, İspanya başta olmak üzere birçok ülke bu savaşla baş etmeye çalışıyor. Neden mi? Hafife aldıkları için… Hayatını devam ettirmek isteyen her bireyin yapması gereken belli bir süre kendini dış dünyadan soyutlamak. Başka yolu yok.

İşte bu yüzden evinde kal insanoğlu! Evinde kal Türkiye’m!

Yıllardır açlıktan, gripten, soğuktan ölen insanlar hep vardı. Hala da var. Hatta sayıları binleri aşmış durumda. Peki bu zamana kadar kimin umurundaydı? Çünkü açlıktan ölen, soğuktan ölen, gripten ölen hep garibandı, fakirdi. Bu yüzden seslerini duyuramadılar, duyuramadık, duyamadık desek yeridir. Ama şimdi hayatımıza dahil olan ekonomiyi, yaşamı, sağlığımızı tehdit eden COVİD-19 zengini de öldürüyor, fakiri de.

Bu zamana kadar açlıktan ölen ne bir zengin ne de makam mevki sahibi insanlar oldu. Ama şimdi koronavirüs denilen hastalık ne zengin dinliyor ne de fakir işte bu yüzden dünya çalkalanıyor. Herkes sesini de çıkarıyor, önlemini de alıyor. Kadın erkek, genç yaşlı, zengin fakir demeden alıyor canları. Parası olan servetini dökse dahi affı yok. Belki de bu bize verilen en büyük derstir. Dersi geçmek istiyorsak yaşamın kıymetini bilelim. Yaşamak istiyorsak evde kalalım. Güzel günler bizim elimizde. Nazım Hikmet’i de dediği gibi;

‘’Yaşamak güzel şey... yaşamak… güzel...
Güzel insanlarla,
Güzelliklerle... ‘’

EVDE HAYAT VAR, EVDE KAL TÜRKİYE.

ENGİN ŞAHİN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vergi Borçlarına Yapılandırma
Vergi Borçlarına Yapılandırma
Sultangazi Belediyesine ‘Sıfır Atık’ Proje Ödülü
Sultangazi Belediyesine ‘Sıfır Atık’ Proje Ödülü