Advert
Advert
Advert
Metabolizmanızı Hızlandırmanın Yolları
Dyt. Gizem Çetin

Metabolizmanızı Hızlandırmanın Yolları

Metabolizmayı vücudumuzun yaşamsal fonksiyonlarını gerçekleştirmesi için yaktığı enerji miktarı olarak tanımlayabiliriz.

Metabolizma beden yapımızı ve kilomuzu etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Her bireyin metabolizması birbirinden farklıdır. Bazı kişiler fazla yemesine rağmen kilo almazken, bazıları ise beslenmelerine dikkat etse bile kilo kontrolü sağlayamazlar. Kilo verme problemi olan bireyler beslenmelerine özen gösterdikleri halde kilo almaya devam ediyorlarsa metabolizmaları yavaş çalışıyor olabilir. Bu bireylerin beslenme uzmanı kontrolünde beslenme programı uygulamaları gerekir. Fakat unutulmamalıdır ki, kısa aralıklar ile yapılan her yeni diyet, metabolizman hızının yavaşlamasının en önemli nedenleri arasındadır. Basitçe uygulayabileceğiniz püf noktaları ise şöyle ;

1. Bedenimizi canlandırmanın ilk yolu güne su içerek başlamaktır. Ve gün içerisinde de mutlaka 2-2,5 litre su içmelisiniz.

 

2. Güne mutlaka kahvaltı yaparak başlayın. İyi bir kahvaltı ile kendinizi enerjik hisseder, metabolizma hızınızın yavaşlamasını engellersiniz.

3. Geç saatte yemek yemeyin. Akşam yemeğini mümkünse yatmadan en az 4 saat önce yemiş olmalısınız.

4. Kaslarınızı kuvvetlendirin. Haftada 2-3 gün ağırlık çalışması yaparak, kaslarınızı çalıştırın. Aerobik egzersizler yağ yakar. Ağırlık çalışması ise vücudu sıkılaştırır, şekillenme sağlar ve metabolizma hızınızı arttırır. Ancak bu tarz egzersizlerin bir uzman gözetiminde yapılması gereklidir.

5. Egzersizin düzenli yapılması metabolizmanın aktif olarak sürekli çalışması anlamına gelir. Belirli bir tempoda yapılan egzersizler ile hızlı kısa süreli egzersizler karşılaştırıldığında tempolu egzersizlerin metabolizmayı hızlandırdığı ve yağ yakımını desteklediği görülmüştür. Spor için vaktiniz yoksa bile gün içerisindeki hareketlerinizi arttırmaya çalışın.

6. Beslenme programınızda mutlaka proteinli besinler yer açın. Protein içeriği yüksek olan besinler, kırmızı et, hindi, balık, tavuk, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar, yumurta, süt ve süt ürünleridir.

7. Gün içerisinde kahvenizi eksik etmeyin. Kahve hem metabolizma hızlandırıcı hem de konsantrasyonu arttırıcı özelliğe sahiptir. Ancak kahvenin metabolizma hızlandırıcı etkisi de baharatlar gibi anlıktır. Gün içerisindeki miktarına, sıklığına, şekersiz ve kremasız olmasına dikkat ederek tercih edebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
yigit kara     2018-07-19 Gizem hanimdan hic memnun degilim gordugum en yeteneksiz deneyimsiz bir diyetisyen????
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şok !
Şok ! "Diyetler Karaciğer Yağlanması Nedeni!"
Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler
Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler