Advert
Advert
Advert
Şehid Şeyh-ül İslam İbni  Teymiyye’nin Annesine Yazdığı Bir Mektubu
Haci Ahmet Ünlü

Şehid Şeyh-ül İslam İbni Teymiyye’nin Annesine Yazdığı Bir Mektubu

“Şehid Şeyh-ül islam ibni teymiye’den saadetli anneciğime…

Allah, gözünü nuru ve nimetiyle aydınlatsın ve seni bol keremine bürüsün ve seni kadınların en hayırlısı kılsın.

Allah’ın selamı rahmeti bereketi üzerinize olsun!

Kendisinden başka ibadete layık ilah olmayan Allah’a hamdederek mektubuma başlıyorum. O hamdleri kabul eden ve o her şeye gücü yetendir.

O’ndan Nebilerin hatemi muttakilerin İmamı, kulu ve Resulü Muhammed’e (Allah’ın selamı ve salatı O’nun üzerine olsun) salat ve selam getirmesi niyazıyla.

Bu mektubum size Allah’ın bir nimeti, O’nun büyüklüğü ve kerametli minnetinden ve büyük ayetlerindendir. Bundan ötürü Allah’a çok şükrediyor ve O’nun fazl-ı kereminden daha ziyade istiyoruz.

Biliyorsunuz bizim şu anda bu ülkede bulunmamız, bazı zorunlu nedenlerden dolayıdır. Ne zaman amelde ihmalde bulunursak, dünyaya ve ahirete dair işlerimiz fesada uğruyor.

Allah bilir ki biz, sizden isteyerek uzak kalmayı seçmedik. Eğer şu havada uçuşan kuşlar bizi kanatlarına alıp getirebilseydi bir an önce kavuşmak için sevinciyle kuşların kanadıyla size uçuşurduk.

Ne yazık ki “gaib” in özrü kendisiyle beraberdir. Eğer sizler durumların iç yüzünü bilmiş olsaydınız -Allah’a Hamd olsun- siz de şu anda içinde bulunduğumuz durumu seçmek isterdiniz. Biz burada sürekli kalmaya karar vermiş değiliz. Biz burada her gün kendimiz ve sizin için “istihare” de bulunuyoruz. Bize hayır duada bulunun. Allah’tan dileğimiz bize, size ve tüm Müslümanlara hayır olan şeyi seçmesini ve seçtiğinde de hayır ve afiyet ihsan buyurmasıdır.

Bununla beraber, Allah, bize öyle hayır, rahmet, hidayet ve bereket kapıları açtı ki, bu daha önce ne aklımıza ve ne de hayalimize gelmezdi.

İşte biz böyle bir halde, her an içimizde bir sefer (yolculuk) duygusuyla yaşıyoruz ve Allah-ü Teala’ya sürekli “İstihare” de bulunuyoruz. Sakın sizden birisi, dünyalık herhangi bir şeyi size yakınlığımıza tercih ettiğimizi sanmasın. Aksine öyle bazı dini meseleler var ki (dinde sizin yakınlığınız) bundan daha hayırlı olduğu için sizin yakınlığınız (sıla-i rahmi) tercih ediyoruz.

Fakat öyle büyük meseleler var ki, bunun ihmalinden ötürü zarar Müslümanların hepsine vereceğinden korkuyoruz. Şahid, görmeyenin gördüğünü görür diye bir darb-ı mesel vardır, bunu siz de bilirsiniz.

Sizden ricamız bize çokça dua etmenizdir. Çünkü Allah bilir, biz bilemeyiz, O takdir eder, biz edemeyiz, O gizlilik aleminde olanları bilir.

Allah Resulü (sallallahu aleyhi ve sellem):

“İnsanoğlunun, Allah’ın kendisine (bela, imtihan veya rızık olarak) verdiklerini hayırlı bulup (istihare etmesi) razı olması onun mutluluğundandır. İnsanoğlunun istihareyi terk etmesi ve Allah’ın kendisine takdir etmiş olduğuna gazap etmesin de onun mutsuzluğundandır.”

Tacir yolculuğunda mallarından bazısının zarar ve ziyana uğramasından korktuğu için kendinden emin oluncaya kadar, gittiği yerde ikamet edebilir. Ama bizim içinde bulunduğumuz durum, dille anlatılamayacak kadar güzel.

“La Havle vela Kuvvete illa billah”

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi size ve evde bulunan büyük, küçük, herkese, komşu ve akrabaların tek tek üzerine olsun! Salat ve Selam Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem)’in ve O’nun âli ve ashabının üzerine olsun!

(el-Fetava : C. 28, sh: 48-50. Şeyhu’l-İslam İbn Teymiyye: İbrahim b. Ahmed el-Feyyani, sh: 37-38. İbn Abdil-Hadi: el-Ukud ed-Darriye. sh: 257.)
(Rahimahullah)
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konkordato Yanlış Bilinen Bir Doğru
Konkordato Yanlış Bilinen Bir Doğru
Eşler İyiyse Çocuklar Daha İyi Olur !
Eşler İyiyse Çocuklar Daha İyi Olur !