Yeni Bir İşe Başlarken Yapmanız Gereken
Haci Ahmet Ünlü

Yeni Bir İşe Başlarken Yapmanız Gereken

Bizleri tüm Rasûllerin ortak dini olan ve ALLAH Subhânehû Ve Teâla ’nın huzurunda ondan başka bir dinin kabul edilmeyeceği İslam’a hidayet eden ALLAH Subhânehû Ve Teâla'ya sonsuz hamd olsun.
İnsan ya konuşmaya başlarken, ya da bir iş yapmaya başlar-ken besmele çeker. Meselâ ben burada konuşmaya başlarken bes¬mele ile başladım. Bu şu demektir: Ben ALLAH adına, ALLAH hesabına, ALLAH namına bu işi yapmaya başlıyorum. Ya Rabbi! Ben şu anda senin namına, senin hesabına, senin adına konuşuyorum. Yâni yapacağım bu konuşmayı yapmamı sen benden istediğin için, bunları ko¬nuşmamı kulluk maddesi olarak benim haya-tıma sen aldığın için konuşmaya başlıyorum. Çünkü ALLAH ’la kul arasındaki bu kulluk maddelerini tespit eden kimdir? Bunu da hemen Besmelenin ikinci kelimesinden anlıyoruz ki “Bismillah” ALLAH adına.

Öyleyse kul için, kulu adına kulluk maddelerini tespit eden ALLAH ’tır. O halde besmeleye başlarken biz demek istiyoruz ki: Yarabbi! Şu anda ben senin benim için, benim adıma tespit ettiğin, hayatıma koyduğun, yapmamı istediğin kulluk vazifelerinden, kulluk maddelerinden birini yapacağım, yapmaya başlıyorum. Yâni bir konuşmaya veya bir iş yapmaya başlarken besmele çekerek ya Rabbi bunu yapmamı sen istediğin için senin adına yapmaya başlıyorum diyoruz, ya da bunu ortaya koyma adına besmele çekiyoruz.

O halde meselâ içki içerken, içki içmeye başlarken çekebilir-seniz besmele çekin. Veya zinaya başlarken, faizli muamelelere girerken, tesettüre uymayan bir elbiseyi üzerinize giyerken, sakalınıza usturayı vururken, vurdururken, yabancı bir kadının elini sıkarken, haramla, israfla kurulmuş bir sofraya otururken, parmağınıza altın bir yüksük takarken, meşru olmayan bir paraya el uzatırken, kanalizasyonları seyretmeye başlarken, eliniz onun düğmesine giderken, malayâni işlerken çekebilirseniz besmele çekin. ALLAH Subhânehû Ve Teâla adına, ALLAH namına, ALLAH  Subhânehû Ve Teâla  istediği için ben bunu yapmaya başlıyorum deyin diyebilirseniz.

Eğer ALLAH içki içmenizi istiyorsa, veya üzerinize tesettüre uygun olmayan bir elbise giymenizi istiyorsa besmele çekin. Ya Rabbi, ben bunları senin adına, senin namına, sen istediğin için yapmaya başlıyorum deyin. Ama yok ALLAH bütün bunları yapmanızı istemiyorsa., o zaman bunların başında “bismillah” demeye hakkınız yoktur. YaRabbi ben bunları senin adına, senin namına yapıyorum, sen istediğin için yapıyorum diyemezsiniz.
Hattâ haramın başında besmele çekmek insanı dinden bile çıkarır. Çünkü haramın başında besmele çekmek onu helâl kabul etmektir ki bu küfürdür ALLAH korusun. Haramın başında besmele çekmek Allah’a akıl vermeye kalkışmak ve Allah’a en büyük iftira etmektir. ALLAH ’ın istemediklerini O istiyormuş pozisyonunda, O’nun adına yapmaya çalışmak zulümlerin en büyüğüdür.
İşte besmelenin bizim hayatımızdaki rolü budur. Öyleyse  hayatımızda başında besmele çekemeyeceğimiz işimiz olmamalıdır. Yâ-nibismillah diyerek, Allah adına diyerek yapacağımız her işimiz, konuşacağımız her sözümüz İslâmî olmalıdır. Esasen besmele İslâmîbir hayatın ifadesidir. Besmele mahza İslâm’dır. Onun içindir ki Kur’-an’ın tamamı onda toplanmıştır. Mü’min besmele çekemeyeceği bir hayatın adamı değildir. Onun yaptıklarının tamamı kulluk akdine uy-gun olmalıdır. Yaptığı her şeyin yaptırıcısı Allah olmalıdır. İşte o Zaman MÜ’münler işinin başında besmele çekebi¬lecektir.
Birbirinizi kıskanmayınız, birbirinize kin tutmayınız, birbirinize çirkin sözler söylemeyiniz, birbirinize sırtlarınızı dönmeyiniz, kiminiz kiminizi arkasından çekiştirmesin. ALLAH Subhânehû Ve Teâla ’nın kulları kardeşler olunuz.
  _ Hadis-i Şerif _
Hz.İbni şihab r.a.) Ramuz El-Hadis s.236

Ey insanlar dikkat ediniz Rabbiniz tektir. Arabın, Arab olmayana, Arab olmayanın Arab’a, siyahın kırmızıya, kırmızının siyaha, takvadan öte, hiçbir üstünlüğü yoktur. şüphesiz ALLAH Subhânehû Ve Teala katında en üstününüz, ALLAH Subhânehû Ve Teala’dan en çok korkanınızdır.
اَللّٰهُمَّ ارْحَمْ أُمَّةَ مُحَمَّدٍ رَحْمَةً عَامَّةً
Allah’ım Ümmet-i Muhammed’ Umûmi Bir Rahmet İle Merhamet Eyle
(Ali el-Müttakî,no: 3212, 3702)
DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çölleşme 1,5 milyar insanın hayatını doğrudan etkiliyor
Çölleşme 1,5 milyar insanın hayatını doğrudan etkiliyor
Sarı nokta hastalığına iyi gelen 13 besin
Sarı nokta hastalığına iyi gelen 13 besin